Óriás-kosorrú nyulak tenyésztése

Palla Lénárt nyúltenyésztő oldala

A nyulak gyakoribb betegségei:


Bélhurut (enteritis):

A bél gyulladásos megbetegedése amit bakteriális fertőzés okoz. A tünetek közé tartozik a székrekedés vagy a hasmenés, lehangoltság, étvágytalanság, fájdalmas vagy felfúvódott has. Tipikusan a nyulak szervezete vízhiányos állapotba kerül, ami legyengíti őket és lelassítja az emésztőrendszerük mozgáskésségét. Feltételezhetően az elsődleges okozója az E.coli baktérium ami a bélhurutot okozza. A mucoid enteritis vagyis a nyálkás bélhurut inkább a fiatal nyulakat betegíti meg.

--------------------------------------------------------------------


Bélkokcidiózis:

Egysejtű parazita (Eimeria magna, Eimeria irresidua, Eimeria perforans, és Eimeria media) okozta megbetegedés a nyúl béltraktusában. 
Tünetek: Az egyik elsődleges tünete az erős hasmenés (nyulaknál ez gyakran lágy vagy enyhén folyós széklet formájában jelenik meg). A betegség jelenléte kiszáradáshoz, súlycsökkenéshez, elégtelen súlygyarapodáshoz és májkárosodáshoz vezet. A kokcidiózist a coccidia nevű egysejtű parazita okozza mely egyik nyúlról a másikra rendszerint a nyúltrágyával, szennyezett élelemmel vagy szennyezett alommal terjed. A coccidia mindig jelen van az egészséges nyulak emésztőrendszerében és csak akkor szaporodik el kórosan és okoz betegséget ha az állatokat folyamatos stressz éri, vagy zsúfolt helyen tartják őket.

Kezelés: húsnyulak számára - sulfamerazine 0,02%-os vizes oldata, vagy sulfaquinoxaline 0,05% vizes oldata, vagy 0,03% táplálékba, sulfamethoxine 75 mg/kg BW táplálékba, 3 héten keresztül. Megelőzés: A nyulaknál drótos padozatot kell alkalmazni az ürülék és vizelet lefolyásához az egyik sarokba. Naponta takarítsuk a ketrecek padozatát, hogy a ragadós ürüléket eltávolítsuk, és 1% chlorox oldattal fertőtlenítsünk. A leválasztott fiatal nyuszikat válasszuk külön a felnőttektől.

--------------------------------------------------------------------


Bénulás:

Mozgás képtelenség ami a bizonyos izomcsoportok mozgásképtelenségétől egészen a teljes bénulásig terjed. Néha öreg nyulak betegségének hívják mert a bénulás gyakoribb az idősödő nyulaknál, de okozhatja a nyulak hátsérülése, gutaütés, rák vagy az e. cuniculi nevezetű parazita.

--------------------------------------------------------------------


Bolhák, tetvek:

A nyulak gyakran fertőződnek meg bolhákkal (Ctenocephalides fajokkal), különösen C. felis-el. A fertőzés tünetmentes lehet, de okozhat enyhe szőrhullást. A nyulakat spray vagy por alakú piretrin tartalmú termékekkel. A bolhairtót a mellső részen ne alkalmazzuk mert valószínűsíthető, hogy a szer elhullást okoz. A környezetüket is figyeljük és kezeljük a bolhairtóval.Haemodipsus ventricosis - vérszívó tetű. A fertőzés jele gyengeség, vérszegénység, felborzalt szőr. A fertőzés kézi nagyítóval is jól látható. A tetű peték valamint a felnőtt tetvek megtalálhatók a szőrben. A nyuszikat piretrin tartalmú szerrel kezeljük. Megelőzés: A tetűk teljes életciklusukat a nyulakon töltik ezért könnyű őket lepusztítani. Az elkülönítés a leghatékonyabb módszer a parazita kiirtásának.


--------------------------------------------------------------------


Bordetellosis:

A Bordetella bronchiseptica egy apró pálca alakú baktérium. Az átvitele apró kilélegzett cseppecskék formájában és közvetlen érintkezés útján történik. Sok nyúl tünetmentes hordozó és lehet hogy együtt hordozza a Bordetella és a Pasteurella baktériumai. 
Tünetek: - A tünetek hasonlóak a náthához és magábafoglalja a komoly gennyes orrváladékkal és tüsszögéssel járó felsőlégúti fertőzést. Tüdőgyulladás nem gyakran fordul elő.

Kezelés: - Enrofloxian 2,5-5,0 mg/kg 5-7 napon át, oxytetracycline 0,1 mg/ml ivóvízbe adagolva. Tegyük karanténba a kezelésre szoruló beteg állatokat, csökkentsük a stresszt okozó tényezőket.

--------------------------------------------------------------------


Buphtalmia:

Ez egy veleszületett szembetegség. A folyadék abnormális termelődése és eltávolítása az elülső szemkamrából. A klinikai tünetek 2-3 napos korban is már láthatóak, de gyakran 3 vagy 4 hónapos korban jönnek elő. A szaruhártyán csekély homályos folt lassan erősödő homályos folttá változik, és a szemgolyó kidülled, kötőhártya-gyulladás, szaruhártya gyulladás, fekélyesedés, és a szaruhártya repedése a jellemző tünetei. Az érintett egyedeket ki kell szelektálni a tenyészetből.

--------------------------------------------------------------------


Dermatophytosis:

A betegséget a Trichophyton metagropytes nevezetű mindenütt előforduló talajlakó gombaeredetű organizmus okozza. 
Tünetek: - Kérges, foltos szőrhullás a fejen ami átterjed a mancsokra és más testrészekre is. Gyakoriak a másodlagos felülfertőződések is.

Kezelés: - Helyi kezelés gombaölő készítményekkel - Tresiderm, Iodine, Conofite krém vagy griseofulvin 25 mg/kg vize szuszpenzióban, vagy por alakban 0,375 gm/lb ételben 14 napig. A Griseosulvin kezelést használjuk óvatosan a tenyészállománynál, mivel alkalmazásakor rendellenes magzatfejlődés fordul elő.

Megfékezés: - A fertőzött ketreceket és fészkelő dobozokat 10%-os hidrogén-peroxid oldattal fertőtlenítsük ki.

Megelőzés: - Zárt helységekben fontos a gyakori szellőztetés, mivel így csökkenthető a páratartalom. A nedves részek igen jó táptalajt biztosítanak a gombák elszaporodásának, ezért ha sötétítőket használunk az árnyékoláshoz, akkor azokat hetente egyszer szárítsuk ki. A dermatophytosis emberre átvihető betegség!!!

--------------------------------------------------------------------


E.cuniculi:

Ezt a betegséget az egy egysejtű parazita okozza amely az agyat támadja meg és igen komoly betegséget okoz a nyulaknál. A tünetek a következők: a nyak ferdén tartása, hevesen mozgó szemgolyó, körbe-körbe járás, egyensúly elvesztése, földön gurulás, vizelet-visszatartási problémák, a hátsó rész bénulása. Az élősködő mivel az agyat támadja meg gyakran az állat elhullását okozza. Vélhetően a parazita a vizeletben lévő spórákkal kerül be a nyúl szervezetébe miután az megszárad és a porral együtt belélegzi vagy lenyeli, a kinyulak pedig elléskor fertőződnek meg. Gyakran az e.cuniculi úgy van jelen a nyúl szervezetében, hogy tüneteket nem okoz. Nosema cuniculinak is nevezik. Zoonózisok közé tartozik, tehát az emberre is átvihető betegség!!!


--------------------------------------------------------------------


Emlőgyulladás (Mastitis):


Az emlőgyulladás a tejtermelőj időszakban lévő anyákat érinti és vérfertőzéssé alakulhat át amely viszont gyors elhulláshoz vezet. Általában Staphylococusok okozzák, de rajtuk kívül egyéb baktériumokat is izoláltak már.

Kezdetben az emlőmirígyek begyulladnak, bevörösödnek és megduzzadnak. Később az egész emlő bekékül, erről kapta a nevét is: "kék mell". Az anya étvágytalanná válik, de a vízigénye fokozódik. A láza gyakran 40.5 Celsius-ra felszalad, (normál: 38.3-39.4 Celsius).
Ha az antibiotikumos kezelést időben megkezdik akkor az anya étvágya gyorsan visszatér és a gyulladás miatt csak 1-2 emlőjét fogja elveszíteni. Ha kettőnél többet veszít el, akkor a tenyésztésbe tartása többé már nem gazdaságos és ki kell őt selejtezni.

Kezelése penicilin tartalmú antibiotikum adásával lehetséges ez viszont gyakran okoz a nyulaknál hasmenést. Fontos, hogy a gyógyszer adagolását csak akkor kezdjük el, miután a nyuszi étrendjét magas rosttartalmú táplálékra, szénára változtattuk.
A kisnyulakat soha ne tegyük át az anya betegsége idejére sem más anyához, mert a kicsik átviszik a fertőzést!!!

A mastitis előfordulását csökkenteni lehet, ha az ellető doboz, vagy keret bejáratának a pereme nem éles, mert ez irritálja a ki-be ugráló anya bimbóit. A dobozt illetőleg keretet használat előtt és után is tisztítsuk, fertőtlenítsük ki.!!!

--------------------------------------------------------------------



Enterotoxémia:

A nyúl vakbelében elszaporodnak a Clostridia fajok, főként a C. difficile és a C. spiroform nevezetű baktériumok, melyek toxinokat termelnek, ezek váltják ki a betegséget. A hirtelen megváltozott bélflóráért a széleshatókörű antibiotikumokat teszik felelősség. A túlzott szénhidrát fogyasztás is nagymértékben elősegíti az élesztőgombák elszaporodását. Stressz étvágytalansághoz vezet ami fogékonnyá teheti a nyuszikat a betegségre. 
Tünetek: - Hirtelen elhullás bármiféle előzetes tünetek nélkül vagy vizes hasmenés 2-3 napig. Ez a betegség mindenféle korban előfordul, de elsődlegesen a frissen leválasztott nyulakat célozza meg.

Kezelés: - a gyors lefolyásának köszönhetően rendszerint nincs idő a gyógykezelésre.

Megelőzés: - Ne használjunk lincomycin vagy clindamycin tartalmú antibiotikumot nyulaknál. Küszöböljük ki a hirtelen étrendváltozást és csökkentsük minimálisra a külső stresszt okozó tényezőket.

--------------------------------------------------------------------


Fióka falás:


A fiatal anyák előfordulhat, hogy megölik és megeszik kicsinyeiket. Ennek számos oka lehetséges:hirtelen idegesség, hanyag magatartás a fiókákkal szemben és a gondozás hiánya, nagy hideg hatására is. Ha kutyák vagy ragadozók lépnek a nyúlketrecek közelébe, az anya olyan idegi állapotba kerül, hogy megöli és megeszi a kisnyulait.

Az afféle kannibalizmus, hogy ellés után az anya a halott magzatot elfogyasztja, természetes fészektisztító ösztönnek számít.

Ha minden óvintézkedésünk ellenére az anya mégis megeszik legalább 2 kisnyulat, az anyát ki kell selejtezni.

--------------------------------------------------------------------



Fognövési rendellenesség (Malocclusion):


Olyan állapot amikor a nyúl fogai nem sorban állnak és kóros hosszúságúra nőnek. A fogzási rendellenességben szenvedő nyúlnak a folyamatos nyálfolyástól csapzott lesz a bundája a szája körül, és a mellkas elülső része, mivel nem tudja teljesen becsukni a száját. Mivel a nyúl foga folyamatosan nő és ha nem áll megfelelően sorba akkor problémái lesznek vele, mert nem úgy kopik mint az egészséges társaié. Ha a fogak túl hosszúra nőnek, a nyúl képtelen lesz elég szélesre kitátani a száját, hogy egyen. Előfordulhat olyan eset is amikor a fogak benőnek az orrüregbe, az ajkakba, a fogínybe, vagy a száj oldalába és ez az állapot fertőzésekhez és sebek kialakulásához vezet. A betegséget fejsérülés is előidézheti és ilyenkor nyomódik ki a fog a sorból, de örökletesen is kialakulhat. A nyulaknál leggyakrabban az első fogaknál fordul elő, de néhány esetben érintheti a hátsó fogakat is.

--------------------------------------------------------------------


Fül atka:

Ez egy apró élősködő (Psoroptes cuniculi) amely a nyúl fülének belsejét fertőzi meg. A fertőzés kialakulásakor a nyúl a fejét rázza és gyakran kaparja a füle belsejét a karmával. 


Kezelés: A nyúl fülében lévő sötétbarnás színű hámló lerakódás látható amit dióolajas, vagy ásványi olajos ecseteléssel gyógyítani lehet. A fülben felpuhul a lerakódás és apró lemezkékhez hasonló darabokban kipotyog a fül belsejéből, az atkák pedig elpusztulnak. Amennyiben az érintett területet nem kezelik a fül elfertőződik és begyullad. A fertőzött egyedeket különítsük el, és a ketrecüket pedig fertőtlenítsük.

--------------------------------------------------------------------


Hasmenés:

A nyulaknál a hasmenés gyakran lágy széklet vagy méreten aluli bogyók formájában jelenik meg amik egymáshoz tapadnak, vagy kocsonyás állagú tömeget alkot. A hasmenést okozhatja béhurut vagy kokcídiózis.

--------------------------------------------------------------------


Hőguta:

Egy olyan állapot amikor a nyúl túlhevül, rendszerint a forró nyári időszakban. Az a nyúl amely hőgutában szenved liheg és nedves az orra, az izzadás miatt és levertté válik. Amikor a túlhevülés már nagyon nagymértékű a nyúl orra kékesre változik. Ha nem tud lehűlni akkor elpusztul. A 35 fok feletti testhőmérséklet már veszélyes a nyulakra nézve. A nyulak általában a hidegebb hőmérsékletet jobban tűrik. A hosszabb szőrű fajták mint pl.: az Angóra valamint az öregebb nyulak és azok amik nagyon fiatalok a legérzékenyebbek a hőségre. 


Kezelés:
 - Ha felfedezzük a túlhevülés tüneteit mártsuk a nyulat hideg vízbe, vagy csavarjuk vizesruhába. Folyamatosan ellenőrizzük a testhőmérsékletét is. Az elhízás hajlamosító tényező a hőguta kialakulására.

--------------------------------------------------------------------


Májkokcidiózis (májkövesedés):


Az Eimeria stiedae nevezetű egysejtű parazita okozza. A tünetei közé tartozik az étvágycsökkenése, súlycsökkenés, megnövekedett has, lehangoltság, székrekedés vagy hasmenés. A kokcídiózis ezen formájába az élősködők a májba vándorolnak és és blokkolják az epecsatornácskákat. Sokkal komolyabb mint a bélrendszer kokcídiózisa. Előrehaladott állapotban sárgaság is felléphet. Az elhullás rendszerint ritka, kivéve fiatal nyulaknál erős fertőzés esetén. A diagnózis felállítása az oocysták jelenlétének beazonosításával történik az ürülékből kenetvétellel.

A betegség iránt a 4-8 hetes kisnyulak a legfogékonyabbak. A betegség lassú, idült lefolyású, öt héten túl is elhúzódhat, tünetei határozatlanok.

Kezelés: többféle gyógyszer szükséges a kezeléséhez, amíg kialakul a természetes immunitás a kórokozó ellen. Az állataival igazán törődő gazda képes a betegség alacsony szinten tartására vagy annak teljes felszámolására is. Mindenekelőtt szükséges valamilyen elvezető rendszer amely az összegyűlt bélsarat és vizeletet elvezeti a nyulak ketreceiből, meggátolva, hogy az érintkezzen az ivóvízzel vagy az élelemmel. 10%-os ammónia oldatos fertőtlenítés elpusztítja az oocystákat. A fiatal nyulakat amint lehet el kell különíteni az anyaállattól, mivel a szopós nyulak különösen fogékonyak a kokcídiozisra, a férgekre is nagy figyelmet kell fordítani mert azok is átvihetik a betegséget.Szulfanamid tartalmú készítményeket ajánlanak az orvosok a gyógyítására, de jól alkalmazható a takarmányhoz 5%-os arányban kevert ultraseptyl por is. Ezt hét napon keresztül adagolva érhetünk el eredményt.

--------------------------------------------------------------------



Meghűlés:

Az emberhez hasonlóan a nyulaknál is előfordul náthás megbetegedés. Ilyenkor a nyulak tüsszögnek és folyik az orruk. Néha azonban előfordul, hogy a náthához hasonló tüneteket Pasteurellosis okozza.

--------------------------------------------------------------------


Méhrák (Uterine Adenocarcinoma):

Az egyik leggyakrabban előforduló formája a ráknak nyulaknál. Rendszerint a 2 évnél idősebb nőstény nyulakat sújtja melyeknek még soha nem voltak útódai és nem ivartalanították őket. 


Tünetek: közéjük tartozik a véres vizelet (a vér tulajdonképpen a hüvelyből szivárog), lecsökkent számú alom, halva született nyúlfiak, a magzatok felszívódása és abortusz. A tünetek észlelése és az elhullás között általában 12-24 hónap telik el. A méhben lévő csomókat csak röntgennel vagy laparotómiával lehet kimutatni.

--------------------------------------------------------------------


Myxomatozis:


Minden fajta nyúl számára halálos betegség amelyet a poxi vírus (hímlőt okozó vírus egy fajtája) csoport tagja a myxoma vírus okoz. A betegséget "nagy fej" betegségnek is nevezik - nedvező bőrelváltozások és mixómák jellemzik.
A vadnyulak - üregi és mezei egyaránt jóval ellenállóbbak a betegségre. Ha myxoma vírussal fertőződnek akkor a fibrómás kötőszövetdaganathoz hasonló dudorok keletkeznek rajtuk.
Az összes többi állat ellenálló a betegségre!!!

A vírus a bolhák, szúrós legyek, szúnyogok és a fertőzött állattal közvetlen érintkezés útján terjed.
A kezdeti tünetek: kötőhártyagyulladás amely gyorsan sokkal jellegzetesebbé válik, melyet a szemből tejszerű váladék ürülése kísér. Az állat kedvetlenné, étvágytalanná válik, és a láza elérheti a 42 C-t is, (norm: 38.3-39.4C).

A ferőzés heveny lefolyása esetén néhány nyuszi a tünetek megjelenését követően 48 órával már elpusztul. A túlélők fokozatosan lehangolttá válnak, bundájuk csapzott lesz. A szemhéjuk, orruk, ajkuk ödémássá válik amely duzzadt megjelenést kölcsönöz a fejnek.

A nöstényeknél az ivarmirígy nyílása szintén gyulladttá és ödémássá váli, bakoknál pedig a herezacskók megduzzadnak. Ebben a stádiumban jellemző az állatra, hogy az ödémás fülek lekonyulnak.

Megjelenik a gennyes orrfolyás, és a lélegzetvétel is nehézséget okoz. Közvetlenül az állat halála előtt amely a tünetek megjelenését követően várhatóan 1-2 héten belül következik be az állat kómába esik. Ritkán előfordul, hogy néhányan 1-2 hétnél tovább is túlélik a betegséget.

Ha a nyuszi legyengített vírusokat tartalmazó védőoltást kap akkor az injekció helyén illetve a test több pontján elszórtan apró csomócskák jelennek meg melyek azonban rövid időn belül elmúlnak.

--------------------------------------------------------------------



Nátha:

A légzőrendszer fertőzése nyulakban. A náthának gyakran olyan tünetei vannak mint folyó orr, könnyező szemek. Néhány nyúlnak a mellső mancsain összegubancolódik a váladéktól a szőr a folytonos orrtörlés miatt. A náthát azonban különböző bakteriális fertőzés is okozhatja, közülük néhány gyógyítható, míg mások nem mint pl. a pasteurellózis.

--------------------------------------------------------------------


Nyálfolyás:

Egy olyan állapot, amikor a nyúl nyáladzik ezért az állán és a mellkasán a szőr állandóan nedves. Ez gyakran a bőr fertőzéséhez vezet. A nyálzást okozhatja rendellenesen elhelyezkedő fog is a szájban (malocclusion).

--------------------------------------------------------------------


Nyúl szifilisz:

A nyulak nemi betegsége, ami következtében hólyagok, sebek és hegek keletkeznek a külső nemi szervek és a végbélnyílás környékén. A betegség átterjedhet a szájra, ajkakra, orra, szemhéjra, fülekre, lábakra, amikor a nyúl hátsórészét tisztítgatja. A betegség fertőző és párosodás közben adja át az egyik állat a másikra, később pedig az anya az utódainak. nyílás betegségnek vagy spirochetosisnak is nevezik.


Kezelés: - naponta egyszer izomba fecskendezett novokain penicillin 40.000 IU 3-5 napig kedvező hatású.

Megelőzés: - Ha a spirochetosis az egész állományra kiterjed, akkor az összes nyulat kezelni kell. Tilos fertőzött állatokat szaporítani! Ha az állatokat hústermelésre tartjuk, akkor a leválasztottakat és vágókat ne kezeljük, kizárólag a tenyészállományt. Tartsunk fenn zárt tenyészcsoportokat vagy zárjuk karanténba és gyógykezeljük az újonnan érkezetteket. A meggyógyult állatok újból befoghatók a tenyésztésbe anélkül, hogy a fertőzést átadásának veszélye nélkül.

--------------------------------------------------------------------


Pasteurellózis:

Ez egy nagymértékben fertőző betegség a nyulak között, amit bakteriális fertőzés okoz és ami gyorsan az állat elhullásához vezet. A tünetek között szerepel: a fehéres vagy sárga színű váladék, könnyező szemek, gyakori tüsszögés, köhögés, és nehéz légzés. A pasteurellosisos nyúlnak összegubancolódott, és megkeményedett a szőr a mellső mancsokon, mert próbálja a váladékot az orrából. Először a fertőzés az orrüregekben kezdődik majd átterjed a szemekre és belső szervekre, és tüdőgyulladást is elősegíti, tályogokat okoz különösen a fejen és a pofán, és megfertőzi a belső fület, valamint a fej oldalrabillentését is kiváltja. A betegségért a Pasteurella multocida nevezetű pálcika alakú organizmus felelős, amiről úgy vélik, hogy egészséges állapotban is a legtöbb nyúl szervezetében megtalálható, de bizonyos körülmények között elszaporodik, mint pl. stresszes helyzetek, idősebb és nagyon fiatal nyulakban, és azokban betegséget majd elhullást okoz. 
Kezelés: - A legtöbb pasteurella érzékeny a penicillinre. Csak a sufaquinoxalin és a tetracyclinről ismert, hogy élelmezési várakozási ideje van a levágásra tartott nyulaknál. Az ampicillin és amoxicillin viszont egyéb gyógyszerekkel felboríthatja a vakbél baktériumflóráját. Ha étvágytalanság vagy hasmenés lépne fel akkor azonnal abba kell hagyni a kezelést. Táplálékkiegészítés lucerna szénával vagy magas rosttartalmú pelletált tápokkal vagy lactobacillusokat tartalmazó joghurt etetésével csökkentheti az a bélgyengeséget.

Gyógyszerek adagolása: - Enrofloxicin 2.5 - 5 mg/kg 5-7 napon keresztül szájon át vagy injekcióban; Sulfaquinoxaline 0,256 gm/50 gm30 napig;Tetracycline 300 mg/liter vizes oldata 7 napon át vagy 5 mg/kg q.i.d. 7 napon keresztül. Megelőzésként fontos, hogy az újonnan beszerzett nyulakat 35 napig karanténba tartsuk távol az egészséges nyulainktól.

--------------------------------------------------------------------


Talpfekély:

A betegség akkor alakul ki ha folyamatos nyomás nehezedik a talp bőrére a nehéz testsúlynak, vagy a kemény vagy rácsos padozatnak és egyes nyúlfajtáknál mint pl. Rex örökletes hajlamnak köszönhetően mert náluk kevésbé fedett szőrrel a talppárna területe és a lábközép csontok lekerekítettek. 
Tünetek: - Körülhatárolt fekélyesedés a mellső és hátsó lábakon a lábközép felett alakul ki, amit heg borít. A seb alatt felgyülemlett váladék is előfordulhat. Súlyosabb esetekben a nyulak étvágytalanná válnak, legyöngülnek, és elpusztulnak.

Megelőzés: - Ha a ketrec padozata huzalból készült helyezzünk rá puhafából készült pihenőpadozatot, és a sebet pedig helyileg kezeljük cink és jód tartalmú kenőccsel. Antibiotikumok adása akkor ajánlott, ha tályog keletkezik a talpon, vagy ha a nyuszi legyöngült. A betegségben szenvedő egyedeket ne fogjuk tenyésztésbe. Csökkentsük a nedvességet a helységben, és naponta takarítsuk a ketreceket amellyel a parazitafertőzéseket is kivédhetjük.

--------------------------------------------------------------------


Váladékosozó szem:

Egy olyan állapot, amikor a nyulak egyik vagy mindkét szeme folyamatosan könnyezik. A pofa alatti szőr gyakran gubancossá válik. Gyakran nem is betegség okozza, hanem a túl erős fertőtlenítő oldatnak tudható be ami irritálja a szemét. Néha okozhatja a könnycsatorna elzáródása, amit sérülés vagy apró szemcsék szembekerülése okoz, de lehet örökletes is. A váladékozó szem lehet allergia jele is, de természetesen lehet valamilyen bakteriális fertőzés tünete is mint pl. a pasteurellózis.










Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 5
Heti: 10
Havi: 155
Össz.: 85 159

Látogatottság növelés
Oldal: Betegségek
Óriás-kosorrú nyulak tenyésztése - © 2008 - 2024 - pallakertje.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »